Вашите въпроси – нашите отговори
Въпрос от Кристин
От известно време имам някакво желание да споделя точно с теб за практиката си.. Практикувам си всеки ден; когато съвсем нямам време правя поне слънчевите поздрави и последните три пози; но в повечето случаи правя standing и след това настъпва физическа умора, просто улавям как умът ми вече мисли за почивка и правя пълен финишинг и е това.. разбира се, има случаи, в които правя и седналите пози и така приключвам, но дотам; до буджапидасана и нататък изобщо не стигам, просто като че ли ръцете ми не държат, по-лесно се изморявам, отколкото когато практикувах в шалата
Мисълта ми е, имала ли си такива моменти; защо мислиш, че има промяна в издръжливостта и по-добре ли е въпреки това да правя всичко, което съм учила, или да слушам какво казва тялото, когато е уморено? Засега се вслушвам в тялото и си мисля, че постепенно отново ще правя серията дотам, докъдето сте ме учили
Отговор Цвета
Искам да започна с това, че винаги трябва да слушаш тялото си. То знае всичко по-добре от ума. Това, което правиш като практика е отлично и напълно достатъчно. Само умът е този, който казва ама повече е по-добре. В йога и в живота в много от случаите по-малко е по-добре. Има изключително много фактори, които влияят на тялото и енергетиката ни, но умът ни не може да ги обхване, защото е лимитиран от опита, преживяванията ни, възпитанието и средата в която сме. Затова аз лично слушам тялото си.
Трети закон на Нютон
Моите наблюдения са, че в практиката ни важи Трети Нютанов закон: Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Тоест, ако едно тяло действа на друго тяло с дадена сила, то винаги второто тяло противодейства на първото с равна по големина и противоположна по посока сила, приложена в точката на взаимодействие. Приведено към практиката колкото повече насилваме тялото си да влезе в дадена поза или да направи повече пози от колкото то може, толкова по голяно е съпротивлението му.
Същото важи и за ума. Ако можем да запазим фокус на ума до Вирабадрасана и след това той се разсейва, колкото повече го насилваме да се фокусира толкова по-разнообразни теми и задачи ще си измисля, над които да разсъждава. Опита ми показва, че контузиите в асана практиката идват, когато загубим фокус, а се залъгваме, че можем да продължим.
Разбира се важно е да бъдем и внимателни да не отидем в другата крайност на ленивостта. Затова е важно, нежно и без насилие да пробваме да увеличаваме времето на фокус на ума и да проверяваме тялото ни с допълнителна асана отвреме на време.
Циклите в практиката
В ащанга средите често се говори за цикличност в личната практика и тя се характеризира със следните фази: бърз подем, плато, спад, по-бавен подем, плато и т.н. Обикновенно първите 6 месеца от започването на Ащанга практиката се наблюдава бърз напредък и добър отклик на тялото ни, под въздействието на позите. Първа серия на Ащанга виняса йога е Йога Чикитса, или йога терапия и тялото ни бързо откликва на терапевтичните пози, бързо трупа сила и гъвкавост, след което идва фазата на платото. По време на платото вярвам, че се случват доста по-дълбоки и чисто енергийно процеси които ума ни не може да засече. Често се случва в този етап да започнем да насилваме тялото, защото имаме по-високи очаквания от него. Насилваме го няколко месеца, докато трае платото и идва момент в който, то отказва да бъде насилвано. Тогава идва период на връщане назад в практиката или спад, което е напълно естествено. В тялото се натрупва умора, която в много случаи ние успяваме да неглижираме, докато дойде момента. в който така или иначе не можем да игнорираме. Това обикновено означава, че сме правили повече от колкото ни е нужно. Необходимо е да забавим темпото, за да дадем време за адаптация и саморегулиране на гениалната ни машина – тялото. То може да се самолекува и да се самовъзстановява в случай, че не му пречим.
Считам, че ако се научим да се отпускаме повече в практиката си, без това да води до загуба на фокус или стабилност, ако приемаме процесите си и признаем, че в нас има далбоко закодирана висша интелигентност и дори да има месеци, в които не правим нови асани или ни се струва, че нямаме напредък, то тогава се случват по-дълбоките и есенциални трансформации. Вярвам, че е важно да приемем процеса и да му се доверим. Всъщност в това е красотата на практиката, изследване на тънката нишка свързваща, ума, тялото и дъха, през изкуството да сме в баланс и да държим среден курс. Нито една крайност не води до щастие и лекота.
Ние сме свързани
В допълнение сегашния енергиен фон на земята е доста тъжък, което се отразява неизменно на всеки един от нас и на практиката ни. Колкото и Егото ни да се опитва да ни обеди, че Аза и изцяло отделен от целия останал свят, то всички ние вече се досещаме, че не е така. Естествено е когато в колективното несъзнато има страх, паника и несигурност това да ни влияе на едно дълбоко и почти незабележимо ниво. И всичко това съвпада с пролетната умора и цялостно отслабване на организма след зимата.
Моята лична асана практика също страда, затова отделям повече време за пранаяма и енергийни и медитативни практики, за да мога да се съхраня.
Практикувай всеки ден с приемане, любов и удоволствие и всичко ще си дойде на мястото.
С обич,
Здравейте Цвети и Краси, много се радвам за тази рубрика, мисля, че всички имаме нужда от споделяне, тъй като ни липсват практиките в Шалата. Аз също ,като Криси всеки ден практикувам, по някога не ми се практикува, но като започна неусетно практиката ме понася в енергийния поток , който се разлива равномерно във всички части на тялото ми и усещам насладата, когато тялото ми потъне и се свърже с дъха, но по някога просто тялото ми отказва да практикува, заставам на постелката с намерението да направя цялата ми практика, но тялото казва друго и не ми позволява да продължа и се съпротивлява и тогава правя само слънчевите и финала и в тези случаи се улавям, че съм много по-осъзната наблюдателна за процесите. След практиката съм благодарна, че съм послушала тялото си дала съм му нужната почивка и не съм позволила на Егото да надделее.
Прекрасен ден, прегръщам ви и бъдете здрави!❤
Да слушаш тялото си е същността и сърцевината на практиката. Да слушаш дъха, да усещаш всяко мускулче, постоянно да изследваш. С голямо внимание. Без бутане и дърпане. С грижа и любов.
Да го чуеш ( да се свържеш с тази вътрешна интуитивна интелигентнос), обаче, е съвсем друго нещо. Индивидуално е за всеки, но обикновено отнема много години ежедневно слушане (практика). За да чуем вътрешната интуитивна интелигентност на тялото умът трябва да спре. Толкова силно да е фокусиран в усещане, че да няма мисъл. А това качество на концентрация отнема много време ежедневна практика. С други думи, ако чувате в главата си – не мога повече, изморен съм, днес ме мързи, въобще ако чувате думи – тове е умът. Тялото говори с усещания, не с думи. Един мой учител казваше: “Красотата на ащанга виняса Майсор е, че можеш да адаптираш практиката си към моментното си състояние. Правото да променяш практиката си, обаче, трябва да се заслужи с дългодишно, непрекъснато практикуване на сериите така, както са ти показани от учителя.”
Така че слушайте тялото си, но внимавайте. Много често умът ни се опитва да ни заблуди. Всички знаем колко често ни е адски трудно да започнем, но след първия слънчев поздрав, когато концентрираме ума си, практиката почва да тече. Истината, обаче, е че сме много по-слонни да предобряме, затова ахимса, щадете се. В йога по-малко е по-добре. По малко, но редовно. С усещане. Търсим лекотата. Само така можем да запазим практиката си за цял живот 🙂